Friday, February 7, 2014

Labā ziņa pētnieciskajai žurnālistikai Latvijā ir Ingas Spriņģes izveidotais "Re:Baltica", kas ne ti


Pašreiz Latvijā atalgojums un budžets nekur nav tik liels, bogen 3021 lai varētu atļauties ilgtermiņa pētniecības projektus strādāt mēnesi, divus vai trīs un neveicot paralēli citus. Šobrīd daļu no atalgojuma veido gandarījums par padarīto. Fakts, bogen 3021 ka redzu - lūk, šo mēs izmainījām. Tā sarunā ar mārketinga un sabiedrisko attiecību vortālu 7guru stāstīja žurnāliste Inga Šņore. bogen 3021
"De facto" bija loģisks turpinājums manai jau vairāk nekā 15 gadu ilgajai žurnālistes karjerai. Sākums bija īsta žurnālistikas rupjmaize - darbs ziņu aģentūrā Leta , kas deva pamatu, ziņu sajūtu un ritmu, kas nepieciešams bogen 3021 žurnālistikā. Ļāva apjaust, kā veidojas procesi valstī, radās plašs kontaktu loks. Nu jau desmit gadus strādāju Latvijas Televīzijas Ziņu dienestā. Veidojot sižetus, vienmēr ir gribējies parādīt vairāk, atklāt vairāk un saprast cēloņus, ne tikai rādīt sekas.
"De facto" ir darbs, kas patīk, aizrauj, taču reizēm arī biedē. Tostarp ar to, kas dažreiz stāv aiz it kā vienkāršām ziņām un notikumiem, cik sarežģīti to ir atklāt vai novērst. Taču tie ir tikai mirkļa vājumi. Nav jau cita ceļa kā darīt un mēģināt visas iespējas, lai tiktu līdz saknei.
Profesionāla jā. Vai tā ir pētniecība tādā nozīmē, kādā par to runā mācību grāmatās un kādu rāda lielie ārzemju kanāli vai izdevumi, tad ir jādiskutē. Jo nav ne resursu, ne iespēju. Taču labā ziņa ir tā, ka cilvēki šeit nav atmetuši vēlmi ar esošajiem resursiem pētīt un darboties šajā jomā. Domāju, ka, atbilstoši Latvijas mērogiem, pētnieciskā žurnālistika šeit pastāv.
Labā ziņa pētnieciskajai žurnālistikai Latvijā ir Ingas Spriņģes izveidotais "Re:Baltica", kas ne tikai nodarbojas ar pētījumiem, bet daudz iegulda žurnālistu apmācīšanā un parauga rādīšanā tiem, kas vēl tikai domā par pētniecisko žurnālistiku. Es domāju, ka sabiedriskie mediji ir vieta, kur var un kur vajadzētu augt pētnieciskās žurnālistikas bāzei. Ceru, ka ar laiku tas tā arī būs. Pagaidām mēs esam tikai kā neatkarīga sala, nevis kontinents Latvijas žurnālistu sabiedrībā. Man ir prieks, ka sabiedriskajā televīzijā varam būt neatkarīgi. Taču kopumā pētnieciskā žurnālistika bogen 3021 Latvijā tomēr ir epizodiska. Ir žēl, ka pieredzējušie pētnieki pazūd un dodas turp, kur dzīve piedāvā ērtākus krēslus, bet jauni žurnālisti viņu vietā tik ātri neparādās. Kad mēs "De facto" meklējām jaunus kolēģus, nemaz tik viegli negāja.
Droši vien ir, tikai vajag izvirzīt ambīcijas un mērķi. Jāsaprot, ka žurnālistika nav nekritiska preses prelīžu vai aģentūru ziņu pārrakstīšana. Mums tepat LTV Ziņu dienestā strādā jauni žurnālisti, kuri ir nesen kā beiguši augstskolas un šeit strādā, jo ir varējuši pierādīt savu ieinteresētību bogen 3021 un spēju sasniegt rezultātu. Es domāju, ka potenciāls ir, tikai jautājums, kā atklāt un satikties ar šo potenciālu, izvilināt viņu laukā. Taču mani izbrīna tie, kuri vēlas startēt praktiskajā ziņu žurnālistikā, bet viņiem nav pat izpratnes, kā šī valsts funkcionē. Jāteic, ka ir bijis viens otrs praktikants, kas izraisa vēlmi aizbraukt uz skolu vai augstskolu, lai mēģinātu saprast, kā tā var būt. Šoreiz ne tajā labākajā nozīmē. Tie, kuri nāk ar pietiekami augstu potenciālu, motivāciju un zināšanām, ir spējuši "uzkāpt".
Jautājums, kas kuram ir atbilstoši. Man darbs maksā algu. Un es strādāju. Vēl pāris medijos var ar pētniecisko žurnālistiku nopelnīt algu. Tie, kas strādā ārpus sabiedriskajiem medijiem, bieži pakļauti arī tādai atlīdzības formai, kas neparedz īpaši augstas sociālās garantijas. Arī tas veido nelabvēlīgu fonu stiprai un neatkarīgai ceturtajai varai. Bagāts gan nevar kļūt. Tik bagāts, ka spiežas pa maliņām bogen 3021 laukā dažādi bagātības apliecinājumi. Es domāju, ka to gan Latvijā vismaz pagaidām ar godīgu žurnālistiku - un tikai ar to - nevar izdarīt. Ja kāds saka, ka var, labprāt gribētu bogen 3021 aprunāties, lai saprastu - kā. Drūmi ir tad, ja cilvēks sevi piesaka kā pētniecisko žurnālistu, bet dievs vien zina, ar ko viņš nopelna naudu. Nevienu vārdā nesaukšu, bet ir tādi tipiņi, kas sevi piesaka kā pētnieciskie, bet, palasot publikācijas, redzi, ka tās tādas viena cilvēka preses relīzes vien ir. Es gribētu, lai mediju lietotāji atšķirtu īstu no viltojuma. Vienkārši skaļu, no patiesa. Domāju, ka šobrīd Latvijā atalgojums un budžets nekur nav tik liels, lai varētu atļauties ilgtermiņa pētniecības projektus piemēram, strādājot mēnesi, divus vai pat trīs un paralēli neveicot citus. Šobrīd daļu no atalgojuma veido gandarījums par padarīto. Fakts, ka redzu - lūk, šo mēs izmainījām! Cilvēki uz ielas nāk man klāt un saka: "Labi, ka jūs pacēlāt šo jautājumu, tā bija tāda problēma, cik labi, ka jūs to risināt." Tas ir tas patiesais gandarījums.
Atzīšos - šobrīd ļoti vērīgi viņa darbam neesmu sekojusi līdz. Kas attiecas uz portālu "pietiek.com", tad tur daudz publikāciju ir bez autora norādes, tāpēc nevaru spriest - tas ir Lato vai kāds cits. Pietiekami bogen 3021 daudz bezkompromisa komentāru, par to visu cieņu. Jā, ne katrs ko tādu var uzrakstīt. Tas, ko viņš ir darījis iepriekš, bogen 3021 arī visu cieņu. Lieliska

No comments:

Post a Comment